Pulcējam vienkopus aktīvus, sportiskus cilvēkus ar redzes traucējumiem Latvijā

Latvija ved mājās zeltu no IBSA Games 2023

Latvijas šoudaunists Deniss Ovsjaņņikovs uz Angliju, Birmingemu IBSA spēlēm 2023 devās kā reitinga līderis, taču pats pirms starta atzina, ka nejūtas kā favorīts, ka spēles būs grūtas, lai sasniegtu augstākos rezultātus. Kā izrādījās tad Deniss zināja, ko saka, jo jau turnīra pirmajā spēlē maz zināmie Korejas šoudaunisti demonstrēja lielu pretestību. Tomēr soli pa solim ejot uz priekšu turnīrā Ovsjaņņikovs veiksmīgi pārvarēja visus šķēršļus(pretiniekus) un tika līdz izslēgšanas spēlēm, kur jau pirmais pretinieks itālis Andrea Lazarini lika aizvadīt 5 setu maču. Piektajā setā Deniss parādīja kāpēc ir ranga līderis. Pusfinālā arī zaudēts viens sets pret beļģi Kristofu Eilersu. Finālā Deniss zaudēja pirmo setu, otrajā bija iedzinējos 1:8, taču atrada veidus kā lauzt spēles gaitu un pēc 4 setiem latvietis varēja gavilēt no laimes un prieka par padarīto darbu. Latvijai zelts augstākā līmeņa sacensībās cilvēkiem ar redzes traucējumiem!

Noteikti jāatzīmē arī abu pārējo Latvijas šoudaunistu sniegums Birmingemā. Ziedonis Mazūrs startēja jau savās otrajās IBSA spēlēs. Pirms 8 gadiem Korejā , Seulā šoudauns bija vairāk kā paraugdemonstrējumu sporta veids un toreiz bija krietni mazāks dalībnieku skaits. Mazūrs finišēja 13. vietā ar pozitīvu uzvarēto-zaudēto spēļu bilanci. Elīze Strazdiņa nopietni gatavojās IBSA spēlēm, smagi strādājot treniņos kopā ar Denisu un Ziedoni, un tas atmaksājās, jo sniegums Birmingemā bija ļoti labs. Vairumā spēļu Elīzei piederēja iniciatīva un tikai nelielas precizitātes trūkums neļāva uzvarēt vēl vairāk spēļu, lai tiktu vēl augstāk. Tomēr arī 16. vieta šajā elites kompānijā ir lielisks rezultāts. Kā pēc turnīra teica Elīze, tad ļoti labi zin vēl pie kā vajag strādāt, lai rezultāti būtu vēl labāki.

Komandu sacensībās Latvija tika līdz iespējai spēlēt bronzas mačā, kur galotnē piekāpās Somijai 26-32. Tomēr sniegums arī nelika vilties, jo piemēram grupā izdevās uzvarēt nākamos turnīra čempionus Polijas izlasi.

Prieks bija par Latvijas komandas saliedētību visu sacensību garumā. Tāpat noteikti jāsaka paldies ne tikai mūsu sportistiem, bet arī trenera vietas izpildītājam Imantam Elstiņam un komandas līderim Uģim Skujam par savu ieguldīto pienesumu rezultātu sasniegšanai. Noteikti saliedētību veicināja kopīgās kāršu spēles “Duraka” partijas.

Anglija, Birmingema kopumā ļoti viesmīlīgi uzņēma sportistus no visas pasaules. Laipnība un draudzīgums , kā arī izpratne bija jūtama ik uz soļa. Neskaidrie jautājumi tika risināti operatīvi. Jau no pirmās dienas bija jūtams, ka tās nav parastas komercsacensības, kuras notiek katru gadu. Cilvēku masas, trokšņa līmenis bija pavisam citos augstumos. Patīkami bija tas, ka sportisti no vairākām valstīm, kā piemēram Azerbaidžāna nāca klāt pie Latvijas komandas un teica, ka zinot Latviju un dažādas pilsētas Latvijā, kur dzīvojot pazīstami cilvēki. Arī Korejas komanda pat vēlējās kopā ar mūsu sportistiem nobildēties.

Principā visas sacensības, dzīvošana un ēdināšana bija norisinājās Birmingemas Universitātes milzīgajā kompleksā. Sportisti varēja justies kā kārtīgi angļu studenti. Drošvien pēc šīs nedēļas visi IBSA Games dalībnieki vēl ilgi atcerēsies ko nozīmē termins “angļu brokastis”. Runājot par laiku, tas gan nebija raksturīgs Anglijai, jo faktiski lietus vispār ar savu klātbūtni netraucēja, tas parādījās kāpjot lidmašīnā atpakaļceļam.

Ja grib meklēt kādas utis šajā visā pasākumā, tad diemžēl 2 lietas tiešām ir jāatzīmē. Pirmkārt apbalvojot medaļniekus šoudaunā, netika atskaņotas uzvarētāj valstu himnas un diemžēl arī līdz ar to “Dievs svētī Latviju” neizskanēja… Otra lieta – vēl jūlijā Latvija, konkrēti “Amber of Liepaja” turnīrs parādīja kā vajag tiešraidēs raidīt šoudaunu, ko arī ļoti novērtēja visi dalībnieki. Birmingemā nebija tiešraižu vispār no šoudauna sacensībām, kur kā galvenais iemesls tika minētas finanses, tomēr jāsaka, ka šādsa arguemnts neiztur kritiku, jo izmaksas , lai varētu palaist tiešraides ir pavisam nelielas.

Kopumā paldies Anglijai par lielisko sporta forumu cilvēkiem ar redzes traucējumiem.