Pulcējam vienkopus aktīvus, sportiskus cilvēkus ar redzes traucējumiem Latvijā

Džudo

Džudo vairāk nekā jebkurā citā sporta veidā neredzīgie spēj sacensties vienlīdzīgi ar redzīgajiem sportistiem, jo džudo cīkstonim nav būtiski redzēt, bet just.

Džudo sacensības neredzīgajiem un daļēji redzīgajiem norit IBSA  aizbildniecībā un saskaņā ar noteikumiem, kuri paredz dažus niecīgus pielāgojumus Starptautiskās Džudo Federācijas noteikumiem. Cīņas ilgums (5 minūtes) un svara kategorijas ir tādas pašas kā redzīgo džudo. 

Svara kategorijas ir šādas:

Vīrieši: līdz 60 kg, 66 kg, 73 kg, 81 kg, 90 kg, 100 kg un virs 100 kg;

Sievietes: līdz 48 kg, 52 kg, 57 kg, 63 kg, 70 kg, 78 kg un virs 78 kg.

IBSA kontinentālajos un pasaules čempionātos notiek gan komandu, gan individuālās sacensības, bet Paralimpiskajās spēlēs – tikai individuālās sacensības.

Starta pozīcija

Tiesnesis B1 džudistiem norāda viņu starta pozīcijas. Tie paklanās viens otram un ieņem „kumi kata” (satvēriena) pozīciju. Tiesnesis cīņas sākumu pasludina ar saucienu  „Hajime!” (Sākt!). Džudistiem visu cīņas laiku jāatrodas rokas attālumā vienam no otra.

Laukums

Laukums ir tieši tāds pats kā redzīgo džudo. Tas var būt 14 x 14 metrus līdz 16 x 16 metrus liels un tam ir divas zonas, kuras atdala apdraudētā josla:

Cīņas zona:

Parasti – zaļā krāsā un var būt 8 līdz 10 kvadrātmetrus liela.

Apdraudētā josla:

Parasti – sarkana aptuveni vienu metru plata.

Drošības zona: parasti – zaļā krāsā un vismaz trīs metrus plata.

Apģērbs

Džudo tērps ir tāds pats kā redzīgajiem džudistiem, izņemot divas nepieciešamās atšķirības zīmes:

B1 (pilnīgi neredzīgie) kategorija: B1 cīkstoņiem ir sarkans punkts uz abu piedurkņu ārmalas, lai tiesneši šiem džudistiem varētu piemērot īpašos B1 kategorijas noteikumus. Nedzirdīgie vai neredzīgie: šiem sportistiem ir zils punkts uz to uz tērpa mugura